WAKACYJNY DRESS CODE W KOŚCIELE

Lato trwa już w najlepsze, a wysokie temperatury sprawiają, że na ulicach coraz częściej możemy zaobserwować letnią modę plażową. Jednak warto pamiętać, że wysokie temperatury nie zwalniają nas z odpowiedniego ubioru w miejscach sakralnych, takich jak kościoły. Kościół to miejsce święte, gdzie ważne jest nie tylko godne zachowanie, ale również odpowiedni strój. Choć letnie temperatury skłaniają nas do lżejszych strojów, powinniśmy unikać zbyt obnażających i niewłaściwych dla miejsca sakralnego ubrań. Dlatego potrzebny jest nam kościelny dress code, który opiera się na tych samych zasadach i ma podobne funkcje, co dress code biznesowy. Celem kościelnego dress codes jest wykazanie szacunku dla miejsca i dla Osoby, którą tam spotykamy – w tym przypadku dla Boga – oraz o unikanie przyciągania na siebie zbyt dużej uwagi.

Podstawowa zasada Savoir-vivre brzmi: elegancko i odświętnie.

KOŚCIELNY DRESS CODE:

DLA PAŃ

Kobiecy ubiór do kościoła to opcja „skromnie” – ubrania nie są ani obcisłe, ani prześwitujące i nie wystaje spod nich bielizna. Właściwy strój to taki, który u nikogo nie wywołuje negatywnych reakcji i nie rozprasza uwagi. Należy więc unikać: sukienek oraz bluzek z odkrytymi ramionami i plecami, zbyt głęboko wyciętego dekoltu, spódniczek i sukienek mini, krótkich spodenek, bluzek, które nie zakrywają brzucha, oraz legginsów.

DLA PANÓW

Idący do kościoła panowie także powinni być eleganccy i odświętni, dlatego strój roboczy czy też sportowy tym razem powinni zostawić w szafie. W świetle etykiety, elegancki mężczyzna wybierając się na Mszę św. może ubrać garnitur w połączeniu z białą koszulą i krawatem. Mile widziane są także koszule, spodnie z materiału lub jeansy, ale bez przetarć oraz półbuty. Koszulka typu T-shirt, jak mówią specjaliści, to strój dobry na rower lub jogging. Niedopuszczalne są natomiast krótkie spodenki. Gdy chodzi o buty, to u pań i panów jest podobnie. Według zasad savoir-vivre’u, klapkom plażowym i japonkom mówimy stanowcze – nie.

👉 Pamiętajmy, że rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka a rolą rodziny jest przekazywanie swoim dzieciom wartości, norm i zwyczajów postępowania.


Podobne artykuły